به وب سایت آموزش طراحی و برنامه نویسی لرنیدو خوش آمدید

چطور کد بنویسیم و اولین شغل مون رو پیدا کنیم ؟

نویسنده : محمد منتظری تاریخ انتشار : ۹ دی ۱٣۹۸
توضیحات

داستان کد نویسی من از حدود دو سال و نیم پیش شروع شد و من اخیرا اولین کار تمام وقت مربوط به برنامه نویسی خودم رو گرفتم و خییییلی خوشحالم .!

course-pic

داستان کد نویسی من از حدود دو سال و نیم پیش شروع شد و من اخیرا اولین کار تمام وقت مربوط به برنامه نویسی خودم رو گرفتم و خییییلی خوشحالم .!

ممکنه این مسیر برای تعدادی از شما طولانی به نظر برسه ولی من براش عجله ای نداشتم . افراد زیادی برای این کار عجله می کنند  و منم به نظرم برای مدتی آماده این کار بودم .

به همین خاطر تصمیم گرفتم داستان خودم و منابع مطالعاتی و مواردی رو که حین یادگیری توسعه وب برام موثر بودنو براتون به اشتراک بزارم .

 

اول اینکه چطور به کدنویسی علاقه مند شدم ؟

من تو تایلند زندگی می کردم و آموزش میدیدم و میجنگیدم در حالی که همزمان به عنوان مدیر شبکه های اجتماعی ۱۰ ساعت در هفته کار میکردم  . واقعا از بازاریابی به عنوان یک شغل لذت نمی بردم و اون چیزی نبود که آرزوشو می کردم چون که من باید در ساعت هایی از روز فعال باشم .

خوشبختانه زمان برای یادگیری چیزهای جدید داشتم . برای اینکار از منابع آنلاین استفاده می کردم و به نظرم مهارت های خوب و منعطفی دارند و میشه حتی از راه دور(remote) اونا رو دنبال کرد .

خیلی زمان نگذشت که من با یک پسر مسافر از ویتنام ملاقات کردم او به عنوان توسعه دهنده وب کار می کرد و من به همین خاطر علاقه مند شدم و کدنویسی را شروع کردم

 

مرحله بعدی این بود که از کجا یاد بگیرم ؟

 

ابتدا از سایت های مختلفی گشتم و شروع کردم مثل codeacademy  و freecodecamp  و سایر سایت هایی که الآن به یاد ندارم .من واقعا هرگز از این سایت ها برای شروع استفاده نکردم ولی اونا منو به یادگیری برنامه نویسی علاقه مند کردند  .

بعد از گشتن زیاد تصمیم گرفتم دوره شناخته شده هاروارد CS5-Introduction To Computer Science   رو که توسط David Malan   ساخته شده بود رو تهیه کنم . این دوره اصول مقدماتی علوم کامپیوتر مثل ساختار داده و الگوریتم ها و کار های مربوط به کامپیوتر رو درس میداد . این موارد در زبان c  انجام میشد ولی باعث شد تا اصول اولیه رو یاد بگیرم و اعتماد به نفسم افزایش پیدا کنه .

 

بعد اینکه این دوره رو تموم کردم سراغ freecodecamp   رفتم و اون چیزی که من توی این سایت دوست داشتم بیشتر پروژه های این سایت بود . اونا بهت ایده های خوبی می دهند تا توی تمرین ها و پروژهاتون زمانی که دارید یاد میگیرید ازش استفاده کنید زمانی که من مباحث در دو بخش HTML/CSS/JavaScript و مباحث پیشرفته تر رو یاد گرفتم نتونستم به اندازه کافی درس های دیگه ای رو تو این سایت پیدا کنم و به همین خاطر سراغ سایت Udemy  رفتم چون مباحث آن عمیق تر بود . سپس میتونم به عقب برگردم و پروژه های سایت freecodecamp  رو برای تمرین انجام دهم .

 

من از ترکیب این دو سایت استفاده کردم تا تونستم درک کاملی نسبت به HTML و CSS  و JavaScript و Node و React  و Redux  به دست بیاورم  و تونستم همه پروژه های سایت freecodecamp  رو البته به جز پروژه های مربوط به تجسم دیتا که با استفاده از D3.js می بود رو کامل کنم و به اتمام برسونم چونکه این مهارت رو حین جستجو برای شغلم پیدا نکرده بودم .

 

خب بعدش چی شد؟

 

اگرچه من از این مهارت ها و این مسیر اطمینان داشتم اما به جز چندین درخواست های کوچک درگیر چیز دیگری نبودم . حقیقت این بود که من نمیدانستم از کجا شروع کنم . هر دفعه که به این مشکل نگاه میکردم چیز مورد توجه پیدا نمیکردم یا اگر چیز مورد توجهی بود قبل از من کسی دیگه مدعی اون شده وباهاش کار کرده بود .

سرانجام به عنوان یک شریک کاری با freecodecamp  مشغول به کار شدم . توصیه من اینه که عادتی رو ایجاد کنید که هفته ای یکبار مشکلات خودتونو بررسی کنید و یا اینکه ببینید که چیزی وجود دارد که شما بتونید بهش کمک کنید .

همزمان با کار با پروژه های متن باز به عنوان یک کار آموز front -end developer  روی ری اکت متمرکز شدم . این کار آموزی ایده آل من نبود اما به صورت remote بود و باعث شد من چیز های زیادی رو روی کدبیسی که شخصی دیگه رو اون کار کرده بود یاد بگیریم . من فقط روی سمت کلاینت اون مشغول بودم . این موضوع در خودش چالش هایی مانند جستجو برای حل مشکلات داشت چون این وظیفه شما به حساب می اومد . در این حین بود که من به سمت React Native  رفتم و در مورد پیاده سازی و کار با اون شروع به یادگیری کردم .

 

گرفتن شغل

 

من ترکیب بسیار خوبی از مهارت ها و تجربه ها و پروژه های مختلف رو داشتم برای این که خودمو نشون بدم و علاوه بر اون یک سایتی که نمونه کار ها در اون قرار داره کار های منو تبلیغ می کرد . من دیگه آماده بودم !

گرفتن شغل مثل یک بازی صبر میمونه که باید تحمل زیادی داشته باشی . روی هم رفته برای من ۲ماه جستجو و درخواست برای کار طول کشید . من درخواست های متعددی رو به جاهایی فرستادم که دنبال توسعه دهنده بالاتر از سطح خودم و یا سطح متوسط بودند که نتیجه ای نداشت . و دید خوبی نسبت به مشاغل تبلیغ شده داشتم و اونا رو مفید می دونستم .

 

گاها از طرف کارفرما با من تماس گرفته می شد و این به خاطر رزومه و مهارت های من بود و دنبال سمت های جونیور برایم می گشتند و بهم پیشنهاد می دادند .

برای پیدا کردن کار توی دورهمی ها و شبکه های مختلف شرکت می کردم و نتونستم به صورت مستقیم موردی رو پیدا کنم چون شرکت ها دنبال نیروی جوان نبودند . اما با این حال من توی یک دورهمی که مربوط به ری اکت  می بود شرکت کردم و با مدیر استخدام ملاقات کردم . او در شرکت خودش سمتی رو داشت که مربوط به یک نیروی تازه کاری بود و گشتن من به پایان رسید و می تونستم اقدام کنم .

 

مراحل استخدام در این پوزیشن شامل یک تست فنی (https://github.com/GlynL/tech-test-prendi) و یک مصاحبه بود که در پایان به من پیشنهاد کار داده شده بود . این یک شرکت کوچک خوبی بود که من با توسعه دهنده های حرفه ای کار میکردم و میتونستم ایده هامو بگم و در مواردی که نیاز به کمک داشتم از آنها استفاده کنم . این یه شغل full-stack  بود و من هر روز باید از ری اکت استفاده می کردم و و شانس زیادی رو برای کار روی تکنولوژی های مختلفی رو داشتم چون توی پروژه هام بهش نیاز داشتم .

 

زمانی که درگیر مصاحبه بودم متوجه شدم چیزی که افراد ازش بیشتر استقبال می کنند این بود که آیا در دوره ی کارآموزی روی پروژه واقعی کار کردم یا خیر؟ اگر میتونستم همه چیز هارو روی پروژه ی شخصی خودم پیاده سازی کنم پس میتونستم روی یک پروژه واقعی هم با افراد دیگری اونو پیاده سازی کنم . من یقینا به دنبال کارآموزی خواهم بود چون این میتونه یه نقطه مثبتی باشه توی رزومه تون و شما میتونید ازش توی مصاحبه هاتون صحبت کنید .

 

چه کار هایی رو به صورت متفاوتی انجام میدادم ؟

 

اگه من دوباره بخوام از اول شروع کنم و کار ها رو انجام بدم ۲ مورد وجود داره که من به شیوه متفاوتی انجام میدادم.

یک اینکه برای شروع من خیلی زودتر خودمو با پروژه های اوپن سورس درگیر میکردم . توی مشارکت شما چیز های زیادی رو یاد میگیرید حتی اگر در حال یادگیری html  و css باشید ! اگر شما به طور خاص تر با مشکلات برخورد کنید قطعا بهتر خواهد بود و میتونه بهتون کمک کنه . مهارت هایی مثل آموزش کار کردن تیمی و جستجو برای یک کد بیس خیلی ارزشمند هست و هنگامی که مشغول یادگیری بیشتری هستید میتونید بیشتر مشکلاتتون رو با مهارت هاتون تنظیم کنید و اونا رو حل کنید .

 

دوم اینکه کارهای مربوط به networking  زود تر دنبال می کنم چون منجربه حفظ موقعیت های جونیور و کار آموزی میشه . اگر افراد بدانند که شما دنبال فرصت ها هستید وقتی که گزینه هایی رو دارند به شما فکر می کنند و یا حداقل اینکه برای درخواست های کاری که دارید مفید هست چون نشون میده شما که هستید و علاقه شما رو به اون نشون میده .

 

امیدوارم این نوشته براتون مفید باشه .

 

منتظر نظراتتون هستیم .

منبع

 

تماس با ما

ما در مجله آموزشی لرنیدو هدفمان این است با برگزاری دوره ها و آموزش های مختلف مخاطبانی که از هر سن وسالی داریم را برای ورود به بازار کار و یا رسیدن به اهدافشان یاری کنیم .

برای ارتباط با ما می توانید از روش های زیر استفاده کنید
info@learnido.ir
۰۹۳۵۹۹۸۱۵۷۵

بخش نظرات شما